Thursday, November 4, 2010

Let's Begin...

No more waiting! I’ve got to experience my first “real” flight. This, in turn, has initiated my blogging about aviation. Consider me as a true newbie who is at the very beginning of his life in aviation, intending to share all he’ll experience, his thoughts and… who knows what’s coming up? There may be many pages to come.
Ok, here comes the first one…

I said I’ve really flown… definitely. I say “real” because, as one can guess, I actually took controls of a real airplane yesterday. It was a test flight, in which my part took 5 or 10 minutes at most. No, they don’t make beginners to become test pilots; what had been tested was me, not that Cessna (*).


Yes, it was that famous training plane, I rode it! 8) Anyway; the airline company took 18 applicants to Corlu Airport in the city of Tekirdag, which is 2 hrs. away from Istanbul. We arrived at around 09:30 A.M.; but had to wait until 01:00 PM for the fog to clear out. By that time, we first had a very simple briefing from both instructors and then got distributed among them in two or three-person groups. I and my new buddy were in the second sortie and I was the first to be tested.

Our instructor did not force any of us too much; while the other, as the rumours have it, had been slightly more demanding. We were only asked for simple turns and level flight and he seemed satisfied with each of quickly. I don't complain, that was a test not a training flight after all, but I still wished to be demanded some more maneuvers like simple climbs and descents, like the other groups were. To be honest, the action were there and I could not get enough! But still, I think my test was successful.
 
But how the hell I got there?? 

The story goes back for about eight months. Frankly, I would probably never notice if a close friend hadn’t told me about the new applicant search of a major airline company. They were searching candidates (which they call “ab initio”) to train as pilots from scratch. At that time (like many years have passed!) I did not have a great passion for flying and did not have any knowledge about aviation. Yet, I was searching for a job and, without having much hope to be chosen, being an airline pilot did not seem to be a very bad choice. Why not, I thought; a big company offering a well-paid job with fully-sponsored training, a profession respected everywhere in the world… not to mention lots of travelling. Considering my past time spent in plane simulation games on computers (though most of them being combat ones, but shhh! :) ) since my childhood, I guessed I must at least had some very basic skills through operating this kind of machines. So, I filled out the form…

… and magically, they called back! Among a couple of thousand (yes!) applicants, my height-weighth and (by just the limit) age have found to be ok. The first stage of the 9-month selection process had been passed. A small light began to shimmer.

Language (TOEIC) and phsychometric tests were on the applicants, ofcourse financially… Still not having much hope with around three thousand “competents”, I nevertheless made those spendings. After passing both two with fine grades especially in language, the company stated that they would send us to Germany for the next phase of testing. That one in Germany, was another set of psychometric tests which also included basic english, maths and physics exams. The one-day long test series, thanks to the German Aerospace Center (DLR for short), had come to a nice favour. They provided all the applicants a very detailed study package which included self-test versions of all the modules in the real test, some advisory documents and the topics to be covered in the exams.

That was the time I started to take things more serious… I mean, when I’m called for Germany. My main concern was the physics. I was very lazy in high school and 12 years had been passed since the last time I’ve opened a physics textbook. So, I took the decision of quitting (or at least pausing) my real estate job and I locked myself in home and focussed on studying. That three-and-a-half -month studying period was barely enough for my success in the tests in Germany. Fortunately, the health check asked by the company after passing the DLR test was also clean. Since I assume myself in the flight test as successful (not officially declared by the company yet), the only remaining step is the final interview. Passing it too, I’ll be in the flight academy. Fingers crossed!

What now?

Currently, I'm concentrated in reading on everything I can find about aviation, which I've been doing for the last six months. Many of the could-be applicants, I believed had a past (or at least some knowledge came from their families) in aviation somehow; so I will very possibly need to catch them up. But the more important point was, I really want to make perfect use of such a brilliant chance. In other words, I'm working to be the best!

(*) Cessna 172 S NAV III

16 comments:

 1. Öncelikle hayırlı olsun diyor ve başarılar diliyorum. Ben de üniversiteden mezun olduktan sonra THY Akademi düşünüyorum fakat biraz bilgi eksikliğim ve merak ettiklerim var. Bu tecrübeye yeni adım atmış birisi olarak acaba bu konuda soracaklarıma yardımcı olabilir misiniz?
  İyi günler.:)

  ReplyDelete
 2. Çok teşekkür ederim Deniz.
  Tabii ki elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. Daha çok yeniyim bu işlere gerçi, ama ne biliyorsam paylaşmak isterim. Nedir merak ettikleriniz?

  ReplyDelete
 3. Başlangıç sürecini anlatmışsınız. Kurs için her hangi bir ücret ödediniz mi ya da ödeyecek misiniz? :) Çünkü benim gibi çok hevesli olanların önündeki en büyük engel bu malesef. 2. olarak test uçuşundan önce her hangi uçuş bilgi seviyenizin olması gerekiyor mu yani mesela test uçuşunda cessna'nın kontrolünü kısa bir süreliğine almışsınız yanlış okumadıysam:) Nasıl kontrol edebildiniz? :) Bir de DLR testi ile ilgili olarak ne tür matematik ve fizik soruları soruluyor acaba ?

  ReplyDelete
 4. Kurs için ücret ödenmiyor; daha doğrusu havayolu şirketi eğitim masrafını (tam rakamdan emin değilim, ama piyasadakilere yakın fiyatlar olduğunu biliyorum) mesleğe başladıktan sonra maaştan düzenli olarak kesiyor. Kesintilere rağmen maaşlar oldukça iyi bana göre.

  Uçuş testinden önce adayların havacılık bilgisi sahibi olması istenmiyor; zaten testin asıl amacı adayın uçuş sırasında anormal davranışlar ya da fizyolojik belirtiler gösterip göstermediği. Yaptırılan basit manevraların (ki gerçekten çok basitler) öncesinde kullanılacak temel göstergeler ve kumandalar adaya iyice anlatılıyor. Manevra sırasında eğitmen, adayın algı durumunu ölçen bazı basit sorular soruyor; bunların arasında örneğin Karadeniz'in ya da havaalanının ne tarafta kaldığı gibi basit sorular oluyor. Adayın o sırada yanlış cevap vermesinden çok (duyduğuma göre) el kontrolünü kaybetmeden tutarlı yanıt verebilmesi, yani "multitasking" yapabilmesine dikkat ediliyor.

  Kontrol bendeyken (dümen pedalları değil, sadece lövye ve gaz kolu) benden istenen irtifa kaybetmeden çeşitli yönlere dönüşler yapmam oldu. Bunun için tek el lövyede, diğer el gaz kolunda olarak, çok çok yumuşak hareketlerle uçağa 10-15 derece eğim vermek, dönüşün sonuna bir miktar kala da uçağı tekrar düz (flat) konuma getirmek. Diğer kaptan, dediğim gibi bazı basit tırmanma ve süzülme manevraları da yaptırmış; tabii öncesinde tarifini net olarak verdikten sonra. Bir de, bizim kaptanımız gösterge kullandırarak uçurmuştu; fakat diğer kaptan dönüşlerde göstergelere (pusula, VOR vs.) bakmadan, nirengi aldırarak dönüş yaptırmış. Tabii ki tırmanmalarda devir (RPM) ve yükseklik (ALT) göstergelerine izin vermiştir. Sonuçta farklı pedagojik yöntemleri var belli ki; ama temelde test ettikleri şey adayın algı durumu.

  Ben açıkçası Flight Sim.'ın tutorial'larına çalışıyorum. Burada hem okuma dersleri hem de uçuş çalışmaları var. Benim çalıştığım 2004'teki Cessna'nın göstergeleri analog'tu, ama fizikleri gerçek uçağa çok benziyordu. Dönüşlerde bence en önemlisi yumuşak hareketlerle kumanda etmek ve irtifa kaybetmemek için altimetreyi (hatta VSI'yi) kontrol etmek, uçağın burun eğmesine ya da kaldırmamasına izin vermemek, diyebilirim sanırım.

  Son olarak şunu söyleyeyim, şirkete telefonda sorduğumda daha önce uçuş testinden kalan olmadığını söylemişlerdi. Garanti değil tabii, ama genelde hocaların tavırları da oldukça pozitif oluyor; hatta bir hocadan başarısız olana diğer hocayla bir şans daha veriliyor.

  ReplyDelete
 5. Bilgiler için çok teşekkür ederim. THY'nin bu kursu en çok merak ettiğim konulardan biriydi. İleride de ciddi olarak düşündüğümden sizi sıkıca takip edeceğim :) Başarılar :)

  ReplyDelete
 6. biraz geç buldum blogunuzu ama öncelikle iyi şanslar ve uçuşlar diliyorum yeni havacılık hayatınızda. son postunuzu okuduktan sonra hikayeyi baştan okumak gerektiğine karar verip önümüzdeki 2-3 saatte bitirmeyi planlıyorum blogu :)
  sormak istediğim şeye gelirsek; malum her sene çalışacağınız firma yeni adaylar arıyor ve bende üniversiteyi bitirince (seneye inşallah:)) başvurmayı planlıyorum fakat sağlık testinden çekincelerim var. benim kulaklarımda %20-30 civarı işitme kaybım var ama sadece fısıltı düzeyindeki sesleri duyamıyorum günlük hayatı çok etkileyen bir şey değil. acaba bu durumum sağlık testinde benim önüme bir problem olarak çıkar mı? ona göre çok fazla umutlanmak istemiyorum çünkü :)

  Saygılar.

  ReplyDelete
 7. Blog'umun ilginizi çekmesine çok sevindim; teşekkür ederim.
  Tıbbi değerlendirmeleri hangi kıstaslara göre yapıyorlar, inanın ben de bilmiyorum Berkay bey. Benim tavsiyem, eğer daha önce aldığınız bir işitme testi raporu varsa bunu bir havacılık hekimine göstermeniz olacaktır. Bu hekimler bildiğim kadarıyla havacılar için sağlık raporu hizmeti veren hastaneler bünyesinde çalışıyorlar. Tanıdığınız böyle bir hekim yoksa, bu tür bir hastaneyle irtibata geçip bir görüşme randevusu isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

  ReplyDelete
 8. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

  ReplyDelete
 9. Açıkçası son 2-3 saat kadardır güncel yazılarınızdan itibaren okumaya başladım ve bu son yazıya dek geldim. Gerek üslubunuz gerekse tecrübenize hayran kaldım. Havacılık üzerine bu kadar özenle hazırlanmış bir(hem de Türkçe) blog bulabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum, iyi ki yazmaya başlamış ve devam etmişsiniz.
  Şimdi DLR-1 sınavına hazırlanan bir adayım ve umarım başarıyla geçebilir ve pilot olabilirim; önümüzdeki yıllarda birlikte uçma şansına sahip olmak ümidiyle :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yanitlamakta cok gec kaldim, gercekten ozur dilerim. Ovgulerinizi tam da dogum gunumde gondermissiniz; bu da bana ayri bir hediye oldu 8) sinava girdiniz mi acaba? Nasil gecti?

   Cok selamlar.

   Delete
  2. Bir kez daha doğum gününüz kutlu olsun o halde :))
   DLR-1 sınavına girdim. Ters köşe oldum ve iki modülden dolayı kaldım. Ocak ayına ertelendi. Tecrübe etmiş oldum; daha düzenli çalışmam gerektiğini öğrendim.
   Hayırlısı bakalım artık

   Delete
 10. I'm gonna need your help to be a pilot! Would you?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sure... I mean, i'm no expert on this, but i f you have questions that i might answer, i'll try my best.

   Delete
 11. Well I've started reading your experience/tentatives a few nights ago and I've covered all of them now. How the hell did you get through all of these? It seems to be a result of hardwork, patience and effort, respectively And of course will be used for longer years, hopefully. I was not sure about being a pilot, working as an aerospace engineer but now I'm sure. I owe you a big 'thank you'

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. I appreciate your kind words and your time to read my stuff. I've been a bit lazy to keep writing periodically, but that's my plan, actually. Being a pilot does not require so much deep knowledge or an extreme IQ. If yu have some set of basic abilities, the rest is regular studying and a bit of experience.

   Delete