Monday, April 19, 2021

Kendime Ait Günler

İşler kesat bu aralar; ister istemez ben de birkaç ay önce, maalesef şu anda çoğunlukta bulunan pilot grubuna dahil olmuş bulundum.

Kuveyt'teki şirketim pandeminin başından beri direniyor. İlk birkaç ay kimseyi çıkartmadılar; ama anladığım kadarıyla ücretli izinler tükenip, ücretsiz izinler yetmeyince diğerleri gibi küçülmeye gittiler.

İlk grupta bulunmadım; az da olsa uçuşlarım devam etti. Fakat Kuveyt hükümeti ülkenin havalimanını açacağını planladığı aya 2-3 gün kala fikir değiştirip, benim şirketin uçtuğu hemen tüm ülkelere uçuş yasağı koyunca; benim de aralarında bulunduğum ikinci bir grup pilot, ofise davet edildi.

Eski şirketim; teslim edeyim, bir çok başka firmanın davrandığını duyduğum şekilde davranmayarak, bizleri teker teker toplantı odasına davet etti ve durumu saygılı şekilde yüzümüze ifade etti. Söylediklerinin yalancısıyım, bu yeni durum planlamadıkları şekilde bu tedbiri almak zorunda bırakmış kendilerini. Canları sağ olsun; ciddiyim.

Ciddiyim; çünkü referans mektuplarımız ve tüm haklarımız tam olarak, gecikmeden verilerek, yöneticilerle el sıkışarak ayrıldık. Bu durum bazı firmalarda kuru birer e-posta ve çalışmayan giriş kartlarıyla çalışanlara (bunlara kabin ekiplerinin de dahil olduğunu duydum) belirtilmiş. Şartlar göz önüne alındığında açıkçası kızamıyorum eski şirketime.

Kendime Ayırdığım Zamanlarım

Nitekim olan oldu; kendimi yine de bahsettiğim sebeplerden dolayı şanslı sayıyorum. Herkes gibi ben de evimde oturup ailemle zaman geçiriyor, kedilerimle oynuyor, şnav çekiyor ve bir şeyler okuyup seyrediyorum. Meslekî anlamda da ufak bir yatırımım oldu:

Simulatör işleri bitmez :)

Aylar çabuk geçiyor, mâlum. Kuveyt Avrupa Birliği ülkesi olmadığı için, Avrupa kaynaklı pilot lisansımı, daha önce bahsetmeye çalıştığım gibi kendim yenilemek ve masraflarını kendim karşılamak zorundayım. Şikâyetim yok; zîra EASA pilot lisansım şu anda sahip olduğum tek meslekî sigortam gibi görünüyor. Her ne kadar Avrupa'lı havayolları pilot alımlarında hazır AB çalışma izni ve/veya vatandaşlığı isteseler de, Polonya'dan almış olduğum bu lisans Avrupa dışındaki ülkelere yaptığım başvurularda referans niteliği taşıdığı için iş bulmamı kolaylaştırıyor.

Expat, yani yurt dışında çalışan/ yaşayan pilotlukta ne yazık ki şirket değiştirmek sıkça görülen bir durum; çünkü şu değişmeyen bir gerçek: şirkette herhangi bir küçülme durumunda ilk gözden çıkarılanlar yabancı pilotlar. Bu yüzden, benim gibi yaşayan pilotların, çalıştıkları ülkelerde kendilerine verilen yerel lisansların yanında, uluslararası lisans ve sağlık sertifikalarını güncel tutmaları, pandemi şartları gerçekleşmese de gerekiyor. Benimse bu sene farklı olarak, bir-iki seferdir ertelediğim ATPL dönüşüm işlemini de yapmam gerekti. Zîra tek-tük de olsa gördüğüm îlanlarda, aday olan 2. pilotların, normalde kaptan pilot olmalarına yasal olarak olanak tanıyan, tam ATPL lisansına sahip olmaları isteniyor. Bu da bana 2 yerine 4 saatlik simulatör sınavı ve bir yerine iki lisans onay masrafına patladı :)

Şu anda kağıtlarım Polonya Sivil Havacılık Kurumu'nda, bir süredir evden çalıştığını öğrendiğim yetkili havacılık müfettişinin masasında, onaylanmayı bekliyor. Zaten, dediğim gibi; tek-tük görünen havayolu pilot alım îlanlarında bile henüz görüşmeye çağrılmadığı, şu an için yalnızca başvuru toplandığı yazıyor. Demek ki, bir süre daha sabretmek gerekiyor.

Youtube 

Üniforma? Evde kullanmıyorum :)

Şnav ya da barfiks çekmediğim zamanlar (ki herkese tavsiye ederim, kafayı dinç tutuyor), bari biraz ingilizce pratiği yapayım dedim. 4 yıl olmuş; klasik "kanalıma hoşgeldiniz, sizlere şunu anlatacağım, bunu sizlerle paylaşacağım" deyip hiçbir şey çekmeme hatâsına düşmüştüm (utanıyorum!). Bir-iki aydır kamerayı açıp havacılıkla ilgili bildiğimi düşündüğüm şeylerden bahsetmeye çalışıyorum. Kendi konuşmamın altına Türkçe altyazı geçmek biraz garip geldi ilk başlarda; ama havacılığın ana dilinden konuşmak adına böyle bir yol seçeyim dedim, ne bileyim. Kaldı ki, kullandığım kaynaklardan zaman zaman ekrana yansıttıklarım da İngilizce, bu şekilde tutarlı oldu sanırım.


Her neyse, biraz kendime dil ve araştırma pratiği, biraz da belki faydalanan olur diye böyle bir şey yapmaya başladım. Garanti ediyorum; Youtube kanalım da en az bu blog kadar sıkıcı, ama en azından daha kısa sürüyor. İlgilenen olursa yandaki elma şekeri rengindeki logoya tıklayabilirsiniz; arada da buradan duyurmaya çalışırım.

Herkese sağlıklı günler.


Takipçi sayım 1 artarak tam 141'e ulaşmış. Fenomen oldum!!!! 😂



2 comments:

  1. +1 daha Doruk Bey :)

    ReplyDelete
  2. Slots Empire’s New Game bonus offers a 250% match deposit and extra fifty five free spins on Run Rabbit, Run! This, in fact, gets up to date every time the casino provides a brand new} recreation of their library. The banking options at BitStarz are limited to cryptocurrencies, with a couple of of} extra traditional methods for players residing outside the US. However, they do provide the option of using a bank card to buy Bitcoin instantly on their 온라인 카지노 website. Once you might be} ready to put down some money, you can get get} 100 percent as much as} 1 BTC plus a hundred and eighty free spins in your first deposit.

    ReplyDelete