Monday, October 24, 2011

Karizmamın Çizildiği Andır!

Demek ki neymiş? Hocanın dediğini papağan (robot da olabilir) gibi kuleye tekrarlamak zaman zaman sakıncalı olabiliyormuş. Eskiler "düşün de konuş, bakın da otur" derken sadece kendi zamanlarını düşünmemişler demek ki.

Meraklıları zaten biliyordur, ama bilmeyenler için çok kısa bir bilgi: "vektör" havadayken, "progressive taxi" yönergesi ise yerdeyken taksi sırasında alınıyor. Her ikisi de, havaalanı çevresinde ya da içinde bir şekilde yolunu kaybetme tehlikesi yaşayan pilotların kuleden adım adım uçuş/taksi yönergesi almaları anlamına geliyor. Bunlardan yerde yapılan "progressive taxi" adı verilen yol tarifi, özellikle büyük havaalanlarının zaman zaman labirenti andıran taksi yollarına yabancı olan pilotlarca kullanılan bir yöntem. Kule görevlisi talepte bulunan uçağı sürekli takip ederek, uçağa gideceği yere kadar telsiz üzerinden kılavuzluk ediyor.

Öte yandan, benim gibi hocanızın söylediğini yanlış anlayıp yerde beklerken kuleden yalandan karizmatik sesinizle apronunuza "vektör" isterseniz (ve apronunuz pistin diğer tarafında, karşınızda duruyorsa), şöyle bir diyaloğa hazır olmalısınız:

- Melbourne tower, FIRT 12 holding short of runway 5 at victor; requesting vectors to the FIRT ramp.
(Melbourne kule, FIRT 12, 5 numaralı pistin V girişindeyim, FIRT apronuna vektör talep ediyorum)

- FIRT 12 say that again?
(FIRT 12 bir daha de bakayım?) (Kulenin o sıradaki ses tonunu böyle çevirmek daha doğru.)

- [FIRT 12 aynen tekrar eder]

- Vectors, huh? (Kinayeli bir sesle)
(Vektör, öyle mi?)

Bu noktada hocam gülümseyerek (ki her hoca bu kadar şefkatli olmuyor) devreye girerek ve adıma özür dileyerek (ki en gıcık olduğum şey, gel gör ki öğrenci-öğretmen ilişkisi, ne yaparsın) FIRT apronuna taksi talep eder (progressive bile değil).

- FIRT 12 taxi to FIRT ramp via victor, cross runway 23.
(FIRT 12 FIRT apronuna V yolu üzerinden taksi yap, 23 pisti üzerinden geç)

Hoca tarafından (buna bile izin vermedi sağ olsun) readback yapıldı; dümdüz ilerlenerek pist ve takip eden 50 mt.lik V taksi yolu geçildi. 30 saniye içinde apronumuzdaydık!

Not: Yukarıda okuduğunuz gaftan beterleri (ve ne yazık ki popülerleri) de var: kendi kendine kalkış izni verdiğini kuleye nizamî şekilde söylemek gibi. Bu özgüveni gösteren öğrenci pilotlara, egosu sarsılan kulenin yanıtı hayli kırıcı oluyor!

Not 2: Kuleler de sütten çıkmış ak kaşık değil, emin olunuz.

1 comment: