Tuesday, February 1, 2011

ABD'de Havacılık Festivalleri (Fly-In'ler)

Eğitime başlamak için bekleyiş sürüyor; neyse ki süreç ilerliyor. Öte yandan, madem Florida için bekliyorum, bari gideceğim ülkede bu işin keyifli kısımlarını biraz araştırayım dedim. Okuduklarıma göre ABD'de genel havacılık oldukça yaygın. Bir çok kişi ya kendine küçük bir uçak satın alıyor, ya da uçak firmaları tarafından satılan "kit"'lerden alarak kendi hava aracını monte ediyor ve çeşitli lisanslar altında havacılık keyfini yaşıyor. Bu konu bu kadar popüler olunca da, yılın belirli zamanlarında bir çok yerde havacılık günleri, fuarları, festivalleri düzenleniyor. Bunlardan en sosyal ve eğlenceli olanları "fly-in" denilen, bir çok kişinin başka şehirlerden uçaklarıyla katıldıkları 4-5 günlük havacılık etkinlikleri. Bu etkinlikler, genellikle hava kuvvetleri ve çeşitli sivil havacılık kuruluşlarının da gösterilerine sahne oldukları için, aynı zamanda eğitici de oluyor.

Tabii kendi açımdan acı gerçek: Florida'ya eğlence için değil, eğitim almak için gidiyorum. Orada şu anda okumakta olan benim durumumdaki öğrencilerin söylediğine göre, yer ve uçuş derslerinden artan zamanın çoğu ders çalışarak geçiyor; dolayısıyla aşağıda bahsedeceğim festivallere katılma şansım, eğitim dönemimde yok gibi görünüyor. Yine de, ileride fırsatım olursa bunlardan birine katılmayı hatta sevdiğim birkaç arkadaşımı da götürmeyi umuyorum. Gidemesem bile, belki gitmek isteyenlere fikir versin diye iki tanesini paylaşmak istedim:

Öncelikle, "bizim okula" en yakın yer olan, Florida eyaleti Lakeland kentindeki Sun n' Fun festivali. Videoda bahsedildiğine göre "uçurtmadan F-16'ya" her türlü hava aracını görebilmek mümkünmüş burada. Bu seneki Sun n' Fun, 29 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında yapılıyor:
Bir başka havacılık festivaliyse, Wisconsin eyaleti Oshcosh kentindeki AirVenture festivali. Uçuyorum.com'dan bir arkadaşımızın tavsiyesiyle keşfettiğim bu festival, bu konudaki en kapsamlı olanlarından. Modern savaş uçaklarından (F-22'ler, F-16'lar, Harrier'lar vs.) 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan avcılara, bombardıman uçaklarına; microlight'lardan her türlü sivil havacılık uçaklarına, çift kanatlı akrobasi uçaklarına kadar akla gelebilecek her türlü hava aracı burada görülebiliyor. Ülkenin dört bir tarafından havacıların uçaklarıyla ziyarete geldikleri fuar, aslında daha çok bir havacılık karnavalı havasında. Videoda anlatılanlara ve görüntülerde uçakların çevresinde ailece çadır kuran insanlara bakılırsa, bunu bir "havacılık Woodstock"'ına benzetmek de gayet mümkün görünüyor. Genellikle Temmuz sonlarında düzenlenen festival 1 hafta sürüyor. Türkiye'den Chicago seferleri kullanılarak buraya ulaşım sağlanabilir gibi duruyor haritaya bakınca. İmkânı olan denesin, ne diyelim 8)

No comments:

Post a Comment