Tuesday, May 14, 2019

EASA için PBN

Küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum; katkıda bulunmak isteyenleri de beklerim:

Malumunuz, artık Avrupa'da uçmadığım için, EASA lisansımı dışarıdan simulatör ve eğitmen bularak yeniliyorum. En son simulatör seansından sonra lisansımı güncelleyen hocamın uyarısıyla, simulatör eğitimi haricinde PBN eğitimi de almam gerektiğini öğrendim. Zîra Avrupa Birliği'nce çıkarılan EU 2016/539 no.lı regülasyon bu konuyu açıkça ifade ediyor. Burada anlatılana göre IR yani aletli uçuş yapan tüm ticarî pilotların 25 Ağustos 2020 tarihine kadar PBN yetkilerini lisanslarına eklemeleri gerekiyor; bu tarihten sonra EASA lisansıyla sadece PBN bazlı uçuşlar değil, tüm aletli uçuşlar için PBN yetkisi istenecek.

Konuyla ilgili regülasyon için naçizane bulduğum bağlantıyı paylaşayım. Burada özellikle 2. ve 3. sayfadaki "Performance-based navigation instrument rating privileges" (Performans Bazlı Aletli Uçuş Yetkileri) kısmında 1., 2. ve 5. maddeler, sözünü etmeye çalıştığım konuya değiniyor:


Benim gibi bu eğitimi dışarıdan almak isteyenler için, EASA'nın eğitim yetkisi verdiği Avrupa dışında kalan eğitim merkezlerinin listesine de şuradan erişebiliyoruz:


Herkese iyi uçuşlar.


11 comments:

 1. It’s amazing in support of me to truly have a blog site, which will be valuable meant for my knowledge. Thanks admin.
  informative post

  ReplyDelete
 2. I am really appreciating very much by seeing your interesting posts.
  click

  ReplyDelete
 3. I thought haven’t read such distinctive material anywhere else on-line.

  ReplyDelete
 4. It’s amazing in support of me to truly have a blog site, which will be valuable meant for my knowledge. Thanks admin.
  UI designers

  ReplyDelete
 5. Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. I will post on quality PBN links that will boost your site ranking

  ReplyDelete
 6. Acknowledges for paper such a beneficial composition, I stumbled beside your blog besides decipher a limited announce. I want your technique of inscription... B2B Data List

  ReplyDelete
 7. This is really an excellent blog as well as link opener tool
  its content.

  ReplyDelete
 8. Siz de rastgele görüntülü sohbet arıyorsanız tıklayıp uygulamayı kullanmaya başlayın: rastgele görüntülü sohbet

  ReplyDelete